Sigaranın zararları, Sigarayla savaşanlar - sigara bırakma merkezi

Sigaranın zararları

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara kullanan kişiler hem kendilerine zarar verir hemde  çevrelerindeki kişilere zarar verirler. Sigara içmadiği halde sıgara dumanını soluman durumunda kalanmlara pasif içici denir. Sigara vücudumuzdaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Buların bir kısmını sayacak olursak:

- Maalesaf öncelikle sigaranın  zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görmektedir.

- Sigara tütününün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi bir çok zararlı madde akciğer kanseri en başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi bir çok hastalığa neden olur. İçtiğiniz her sigara sizi kansere adım adım yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur dolayısıyla enfeksiyon kapma riskini artırır.

- Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesi nedeniyle damarlarda kolestrol depolanır. Bunun sonucunda da kalp krizi riski artar.

- Sigara kol ve bacak damarlarında farklı hastalıklara neden olur. Özellikle de, damarlardaki tıkanıklıklar organların kesilmesiyle tedavi edilebilen hastalıklar oluşur.

- Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyen erkeklere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları istatistiklerde görülmektedir.

-Sigara bağımlılarının ellerinde ve parmaklarında sararmalar oluşmakta ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.

- Diş ve diş eti hastalıkları, ağız kokusu, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

- Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebebiyet verir

- Sigara bağımlısı olan kişilerin beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına (Alzheimer) sebep olur.

- Ruhsal gerilimler, vücutta yorgunluklar,  aşırı stres ve uykusuzluk halleri görülür.

- Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği gibi bir çok olay meydana gelir.

- Koku alma duygumuz zamanla azalır.

- Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı, erken menopoz ve rahim kanseri gibi bir çok tehlike görülür.

- Gözlerde katarakt yada körlük meydana oranı sigara kullanan kişilerde çok daha dazladır.

- Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıkların oluşmasına yol açar. Bununla birlikte sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülmektedir..

- Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına çok fazla rastlanır.

 

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte, Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.

 Yorum Yapabilirsiniz
Ad Soyad (zorunlu)
E-mail adresi
Yorum (zorunlu)
'' Sigaranın zararları '' için toplam 0 yorum yapılmış.
Bu sayfa 16761 defa görüntülenmiştir. 2019-07-15Adres: Büyükdere Cad. No:58 D:13 Osman Apt. Mecidiyeköy / İSTANBUL | Telefon: 0212 212 50 60 | E-Posta: bilgi@sigaraylasavasanlar.com.tr