Sigarayı Bizimle Bırakan Kişiler, Sigarayla savaşanlar - sigara

Sigarayı Bizimle Bırakan Kişiler

Türkiye’nin ilk sigara bıraktırma ünitesini 1997 yılında kurmuş olan Sigarayla Savaşanlar, aradan geçen uzun yıllar içinde Dr.Zafer Sadi ÖZOK’ un önderliğinde 10.000’den fazla insanın sigarayı bırakmasına yardımcı olmuştur.Sigarayı bırakmasına yardımcı olduğumuz bazı kişilerin görüşleri aşağıda yer almaktadır.

 

Sıgarayı bizimle bırakan kişilerden bazılarının duygu ve düşünleri:

 

Meriç Köyatası(Gazeteci) (17 Şubat 2006)(Gazetesindeki köşe yazısı)

Meğer dünyanın en kolay işiymiş

Lafı uzatmadan, hemen açıklayacağım. Dünyanın en kolay işi, sigarayı bırakmaktır. Kimse kem küm etmesin. Merakı olan ya da sigara illeti ile derdi olan varsa yazsın, cevap vereceğim.

Tam bir ay önce 17 Ocak günü sigarayı bırakmıştım. Ne olur ne olmaz diyerek, bu kararımı sizlerle bir hafta sonra 23 Ocak günü 'Bu kadar kolay mıydı?' başlığı ile paylaşmıştım. Aradan bir ay geçti. Sonuçları açıklıyorum:

*Kesinlikle canım sigara çekmiyor.

*Otomobilim, evim ve gazetedeki odam berbat bir şekilde sigara kokuyordu, yeni yeni düzeldi.

*Güzel yemek pişiren gurmeydim. 'Sigara içen gurme olamaz' diyerek kendimi saklardım. Sigarayı bıraktıktan sonra gurmeliğimi tekrar keşfettim.

*Hal böyle olunca, iştahım ve yediklerim arttı. Alkol ve nikotin birbirini tetikliyordu. Sigarayı bıraktan sonra, alkol tüketimim yarı yarıya azaldı.

*Sabahlara kadar oturmak yerine erken yatıp erken kalkmaya başladım. Uykuda horlamam kesildi, dinç uyanmaya başladım, gözaltı torbalarım kayboldu.

*İştahım artarken, kilom da artmaya başlar gibi oldu ama hemen tedbirini aldım. Kış aylarında Kızılderili Reisi Oturanboğa gibi hareketsiz duran ben, günde 50- 60 dakika tempolu yürüyüşe başladım. (Kilo ve egzersiz konusunda gerçek raporu bir ay kadar sonra verebilirim)

*Sabah kahvaltılarında çay, kahvaltı sonrasında da mutlaka az şekerli Türk kahvesi içerdim. Onları bıraktım. Ihlamur, yeşilçay, kuşburnu gibi çaylarını tercih ediyorum.

*Sevgili Reha Muhtar sigarayı bıraktıktan sonra seks hayatındaki performans gelişmesini de ima etmişti. Bir ekonomi yazarı olarak bu konuya girmiyor ve özelime saklıyorum.

Kendimizi kandırmayalım

Şuna inandım ki, 32 yıl boyunca, günde iki paket sigara içen ben, sigarayı bu kadar kolay bırakıyorsam, herkes bırakabilir.

Sevgili okuyucular... Ben sigarayı, Sigarayla Savaşanlar'ın desteğiyle bıraktım. Daha önce de yazdığım bu desteği özetlemek istiyorum.

Vücudun belli noktalarına deri dışından çok küçük ölçekli kızıl ötesi ışın gönderiliyor. Bu ışınlar, beyine sinyal gönderip vücudun sigaradan bağımsız olarak endorfin üretmesini sağlıyor. Böylelikle sigarasız ve nikotinsiz ilk 24 ile 72 saat, sinirsiz, bunalımsız, kazasız, belasız atlatılıyor. Ondan sonra zaten bir problem yok.

Sigarayla Savaşanlar Derneği’nin dışında çeşitli hastaneler ve kuruluşlar benzer cihazları getirmişler, ışın yöntemiyle bu illetle mücadele edip başarıya ulaşıyor. Hepsinin adını ve telefonunu vermem mümkün değil. Ama Sigarayla Savaşanlar Derneği ticari kuruluş olmadığı için telefonlarını bir kez daha tekrarlayacağım. İstanbul 0212 212 50 60

 

 

Biran Akarçay (İstanbul) (03.04.2009)

Merhaba,

2008 Eylül ayının ortalarında Bakırköy’de bir çay bahçesinde arkadaşımı bekliyor ve çayımı içerken gazete okuyordum. Gazetenin köşesinde minicik bir reklam: “Sigarayla Savaşanlar Derneği” yazısı ve telefon numarası vardı. Sigarayı bırakmak gibi bir düşüncem yoktu ve daha önce de 2000-2006 arasında sigarayı bırakmıştım. 2006 da İstanbul’a taşınmamla birlikte yeniden başladım (Bundan daha iyi bir bahane olabilir mi bir tiryaki için?) ve bırakmaya da hiç niyetim yoktu. Ancak beni bir şey o numarayı aramaya itti ve aradım. Telefondaki ses daha sonra tanıyacağım Tülin hanım idi, çok ilgilendi.Ben ‘’hazır olmadığımı, hazır olunca arayacağımı’’ söyledim.

Ancak , Tülin Hanım beni daha sonra birkaç kez daha aradı, ama asla didaktik bir tarzda değil…Son derece sevecen bir yaklaşımla. Ve ben bir gün derneğe gittim. Nasıl olduğunu anlamadım, orada bana ikram edilen kahveyi içerken Tülin Hanım’ın yaklaşımıyla neden olmasın dedim, neden erteliyorum, o anda kararımı verdim.

Sonra Dr. Zafer Bey’le tanıştık ve bir görüşme yaptık. Zafer Bey’in açıklamaları son derece ikna ediciydi. “Markette; kediniz için satılan bir ürünün üzerinde ZEHİRLİDİR yazsa alırmıydınız?” diye sordu. ‘’Hayır’’ dedim. Vücuduma, beynime yaptığım haksızlık ne büyüktü, kendime kızdım.

Seanslar bitti, ekim ayının ilk haftasıydı. Neredeyse 7 ay oldu, tek sigara dahi içmedim, içme isteğide hiç olmadı. Oysa daha önce bıraktığım o ilk 6 yıllık dönemde sigara aklımdan hiç çıkmamıştı.

Sigarayla Savaşanlar Derneğindeki yardımdan sonra bıraktığımda ise; aklıma bile geliyor, neredeyse hiç içmemiş gibiyim. İyi ki Tülin Hanım benim peşimi bırakmamış. Doktor kimliğinin, uzmanlığının ötesinde insani yaklaşımından dolayı da Zafer Bey’e çok şey borçluyum.

Hepinize çok teşekkür ediyorum, Sigarayla Savaşanlar Derneği…

 

 

Ejder Aydoğdu (İstanbul)( 25.11.2008)

Şu an 42 yaşındayım. Tam 8 yıl önce sigara içmeye başlamıştım. Hayatımın en parlak kararı değildi bu belli ki…

3 Ay önce Sigarayla Savaşanlar Derneği’nin desteğiyle sigarayı bıraktım. Bir anlamda esaretten kurtuldum, tekrar nefes almaya başlamadım. Aklımı daha iyi kullanmaya ve hayattan “gerçekten” zevk almaya başladım.

Neredeyse sigarayı düşünmüyorum. Ben azimli, istekli olduğum sürece sorun yok.

Kendinizi özgür bırakmak için,haydi siz de bırakın…

Sevgiler herkese.

 

 

Feride Amaçin (Afyon)(Yaş:74)(14.11.2009)

Bir yıl öncesine kadar en büyük korkum bırakamamaktı, çok denemeler geçirdim hiçbir denemem başarılı olmadı.Bir gün kendi çabamla sigarayı bırakmaya karar verdim. Akşam olduğunda yeni paket almadım. Bir süre sonra sigaram bitti, bakkal da kapandı. Ben sabaha kadar evin her kıyı bucağında sigara aradım, sabahı sabah ettim. Sabah olur olmaz,erkenden bakkalın evine giderek dükkanı açtırdım.

İki buçuk paket içiyordum. Bırakamıyordum,bırakabileceğimi ümit bile edemiyordum. Fakat televizyonda derneğin programını izleyince ikna oldum, bırakabileceğimi düşündüm. Telefonla bilgi aldım, Afyon’dan İstanbul’a gelerek Dr.Zafer ÖZOK’un uyguladığı seanslara girdim. ilk seanstan itibaren sigarayı bıraktım. Şu an çok memnunum, huzurluyum, rahatım, nefes almam bile değişti.

Benden kısa bir süre sonra oğlum ve torunumda aynı yöntemle sigaradan kurtuldu.

 


Halise Çalışır (İstanbul)(Yaş:64)(15.04.2010)

24 Mart 2009’dan beri sigara içmiyorum. Daha önce eşim sigara içmediği için eve geldiğinde kokuyu duyar ve kızardı. O kızdıkça benim canım daha çok içmek isterdi.

Telefon defterimde pek çok sigara bırakma merkezinin telefonu kayıtlıydı. Arar ve konuşmadan kapatırdım. Hatta yıllar önce sizin yerinize de gelip, sigarayı nasıl bırakacağımla ilgili bilgi aldım, ancak seanslara girmeye cesaret edemeden kaçtım. Bu sefer oğlum ve damadımın zorlamasıyla derneğinizin kapısından içeri girmiştim. Sigarayı bırakmaya hala niyetim yoktu. Galiba ciddi bir bağımlıydım. Belki de sigaranın esiriydim. Sigara içmek 45 yıldır mesleğim gibi olmuştu. Emekli maaşımı aldığımda ilk işim toplu sigara almaktı. Sigaram biter korkusuyla evde her yere sigara saklamıştım. Bıraktıktan sonra evin değişik yerlerinden 17 paket sigara buldum.

İlk günler Doktor Zafer ÖZOK ‘ a hürriyetimi elimden aldığı için kızıyordum. Doktor bey konuşmalarında hürriyetimi vereceğini söyleyip, beni sigarayı bırakmaya ikna etti. Doktor bey benimle uzun bir süre ilgilendi. Ta ki artık sigara içmeyeceğimden emin olana kadar.

Artık çok sigara içilen ortamlarda bile sigara aklıma gelmiyor. Teşekkürler Sigarayla Savaşanlar Derneği… Yorum Yapabilirsiniz
Ad Soyad (zorunlu)
E-mail adresi
Yorum (zorunlu)
'' Sigarayı Bizimle Bırakan Kişiler '' için toplam 1 yorum yapılmış.
yorum 2015-01-14 13:34:35

Merhaba, Yaşım 55 33 yıl bir fiil bunun ortalama 15 yılında günlük 3 paket içiyordum. Bir gün iş arkadaşım Şehriban hanım yanıma gelip, sigarayı bırakmak için derneğiniz den randevu aldığını onunla gidip gitmeyeceğimi sordu, tabi ki gideceğimi söyledikten vergi dairesine gitmek için dışarı çıktım. Arabayla giderken tam sigara yakacağım zaman kendi kendime \"Bak insanlar bırakmak için mücadele ederken sen hiç denemedin, içme artı dedim\" akşama derneğinize ben de bırakmak istediğimi söyledi. Bırakış o bırakış. Sigarayı bıraktığım tarihi tam olarak hatırlayamıyorum ama 2003 veya 2004 olaca. O günden bu güne canım hiç mi hiç istemedi. Sadece bazı alışkanlıkla refleks olarak arar gibi oldu, o zaman da anında alışkanlıkları değiştirme yolunu seçerek bu illetten tamamen kurtuldum. Anlatacak çok şey var ama herkes kendisi yaşamalı. Hepiniz sonsuz teşekkürler.
Bu sayfa 15062 defa görüntülenmiştir. 2019-07-14Adres: Büyükdere Cad. No:58 D:13 Osman Apt. Mecidiyeköy / İSTANBUL | Telefon: 0212 212 50 60 | E-Posta: bilgi@sigaraylasavasanlar.com.tr